South Africa Cabinet Members 2004 to 2008

Following his election for a second term as President, Thabo Mbeki announced his Cabinet on 29 April 2004 which was later reshuffled following when Jacob Zuma was replace by Phumzile Mlambo-Ngcuka.

Ministry / Portfolio

Minister / Incumbent


President of South Africa

Thabo Mbeki


Deputy President of South Africa

Jacob Zuma, relieved of his duties by Mbeki on 14 June 2005; from 22 June 2005, Phumzile Mlambo-Ngcuka.


Agriculture and Land Affairs

Thoko Didiza; from 22 May 2006, Lulama Xingwana


Arts and Culture

Pallo Jordan



Ivy Matsepe-Casaburri


Correctional Services

Ngconde Balfour



Mosiuoa Patrick "Terror" Lekota



Naledi Pandor


Environmental Affairs and Tourism

Marthinus van Schalkwyk



Trevor Manuel


Foreign Affairs

Nkosazana Dlamini-Zuma



Manto Tshabalala-Msimang


Home Affairs

Nosiviwe Mapisa-Nqakula



Lindiwe Sisulu


Intelligence Services

Ronnie Kasrils


Justice and Constitutional Development

Brigitte Mabandla



Membathisi Mdladlana


Minerals and Energy

Lindiwe Hendricks; from 22 May 2006, Patience Sonjica


Provincial and Local Government

Sydney Mufamadi


Public Enterprises

Alec Erwin


Public Service and Administration

Geraldine Fraser-Moleketi


Public Works

Stella Sigcau until her death on 7 May 2006; from 22 May 2006, Thoko Didiza


Safety and Security

Charles Nqakula


Science and Technology

Mosibudi Mangena


Social Development

Zola Skweyiya


Sport and Recreation

Arnold Stofile


The Presidency

Essop Pahad


Trade and Industry

Mandisi Mpahlwa



Jeff Radebe


Water Affairs and Forestry

Patience Sonjica; from 22 May 2006, Lindiwe Hendricks


• Health System Trust,(2004). ‘Mbeki announces his new Cabinet’ from Health System Trust, [online] Available at [Accessed 06 June 2014]

Last updated : 06-Jun-2014

This article was produced for South African History Online on 06-Jun-2014