1994 Cabinet

Source

Cabinet Members

Ministry / Portfolio

Minister / Incumbent

Deputy Minister(s)

President of South Africa

Nelson Mandela

 

Deputy President of South Africa

FW de Klerk, 1994 until July 1996 when the NP withdrew from the Cabinet. 

Thabo Mbeki, from 1994. From July 1996 to 1999 he served as Executive Deputy President.

 

Agriculture, merged in July 1996 with Land to become Agriculture and Land

Kraai van Niekerk (Agriculture); from July 1996 

Derek Hanekom (Agriculture and Land Affairs)

Thoko Msane-Didiza (Agriculture)

Arts, Culture, Science and Technology

Ben Ngubane

Winnie Mandela

Correctional Services

Sipho Mzimela

 

Defence

Joe Modise

 

Education

Sibusiso Bengu

Renier Schoeman

Environmental Affairs and Tourism

Dawie de Villiers; from July 1996 Pallo Jordan

Bantu Holomisa; from August 1996 Peter Mokaba (Environmental affairs)

Finance

Derek Keys; from July 1994 Chris Liebenberg; from April 1996 Trevor Manuel

Alec Erwin; from April 1996 Gill Marcus

Foreign Affairs

Alfred Nzo

Aziz Pahad

General Affairs (position created in March 1996

John Mavuso

 

Health

Nkosazana Dlamini-Zuma

 

Home Affairs

Chief Mangosuthu Buthelezi

Penuel Maduna

Housing

Joe Slovo

 

Justice

Dullah Omar

Chris Fismer; from March 1996 Sheila Camerer

Labour

Tito Mboweni

 

Land Affairs; from July 1996 merged with Agriculture 

Derek Hanekom 

Tobie Meyer; from March–July 1996 Fanus Schoeman

Minerals and Energy

Pik Botha; from July 1996 Penuel Maduna

From April 1996, Susan Shabangu

Posts, Telecommunications and Broadcasting

Pallo Jordan; from April 1996 Jay Naidoo

 

Provincial Affairs and Constitutional Development

Roelf Meyer; from July 1996 Valli Moosa

Valli Moosa (Provincial affairs) – until he became minister in July 1996

Public Enterprises

Stella Sigcau

 

Public Service and Administration

Zola Skweyiya

 

Public Works

Jeff Radebe

 

Safety and Security

Sidney Mufamadi

Joe Matthews

Sport and Recreation

Steve Tshwete

 

Trade and Industry

Trevor Manuel; from April 1996 Alec Erwin

From April 1996, Phumzile Mlambo-Ngcuka

Transport

Mac Maharaj

 

Water Affairs and Forestry

Kader Asmal

 

Welfare and Population Development

Abe Williams; from March 1996 Patrick McKenzie; from July 1996 Geraldine Fraser-Moleketi

Sankie Nkondo (Welfare)

Minister without portfolio, for theReconstruction and Development Programme

Jay Naidoo until April 1996 when the RDP office was replaced with Growth Employment and Redistrubution (GEAR).